Privátní chirurgická ambulance

MUDr. Jaromír Šilhavý

Fotogalerie Relax - Jedlé zimní houby

Motto:

Tato jedlá houba roste hojně v říjnu až dubnu na pařezech a kmenech listnatých stromů v bohatých trsech. Dr. František Smotlacha ji nazval „vánoční houbou“, přátelé hub ji sbírají před Štědrým dnem, protože nesmí chybět v jejich štědrovečerní polévce.

Marie a Josef Erhartovi : Houbařský atlas, str. 132, r. 2004

Výše uvedený popis typicky zimní jedlé houby – penízovky sametonohé – jsem před lety objevil při listování houbařským atlasem v době nadcházejícího adventu. Znáte ten podušičkový čas, kdy slunce zpod mlhy a temných mraků neuvidíme po mnoho dlouhých dní a stmívá se přitom tak brzy! V takových pochmurných a chladných zimních večerech se člověk v duši chystá na příchod Vánoc ale také nostalgicky vzpomíná na ještě nedávno zelenou přírodu, zpěv ptáků a lesy plné hub.

Tenkrát jsem se rozhodl, že dle návodu nedávno zesnulého nestora českých mykologů profesora dr. F. Smotlachy obohatím štědrovečerní polévku o penízovku sametonohou. V předvánočním čase jsem prošel mnohá vlhká zákoutí listnatých lesů, zarostlé břehy potoků i hráze rybníků, tedy místa s nejpravděpodobnějším výskytem jmenované houby, ale odměnou za úsilí mi bylo jen několik plodnic penízovky. Přesto jsem se cítil ohromně. Nikdy dříve by mě nenapadlo že uprostřed zimy je možné vyrazit na houby.

Objevitelské nadšení časem vystřídala rutinérská zkušenost chápaná jako docela příjemné zpestření místy nudného zimního času.A návod k zimnímu sběru? Nejlepší úlovky hub lze očekávat v době po oblevě, kdy teploty se pohybují kolem nuly či těsně nad ní.Pravé zimní houby mrazem totiž nestrádají a po rozmrznutí rostou dál jakoby nic. To platí především pro penízovku sametonohou, ucho Jidášovo, hlívu ústřičnou či pařezník velký.Pokud zima nastoupí později či probíhá velmi mírně, potom lze nezřídka až do konce kalendářního roku sbírat i typicky podzimní houby – třepenitky, čirůvku fialovou, opěnky, penízovky kuželovité či strmělky mlženky. Svůj krajkový šat se závojem odhalí i jedna z nejkrásnějších hub našich lesů vůbec- límcovka měděnková.Je sice jedlá, ale honosněji se vyjímá v lese než na talíři a proto by měla v mechu zůstat.

Hodinová procházka lesem v tomto čase stačí.Zima zalézá pod kabát a tak s úlovkem rychle domů! Po očištění se houby krátce svaří v mírně osolené vodě, chvíli podusí, trochu vypraží a vše završí koření s vejcem.Stejně tak lze zvolit třeba zimní houbovou polévku. Ať tak či onak, chuť i vůně vykouzlí dozajista typicky letní náladu, třebaže za okny je nevlídno a do nálezu prvních hřibů zbývá ještě nejméně půl roku času.

Už víte kam se půjdete projít zítra odpoledne?

Váš Jaromír Šilhavý


Fotografie

Ucho Jidášovo Hirneola auricula Judae Třebíč – akát, ul Modřínová, 12/2007 Ucho Jidášovo

Hlíva ústřičná Pleurotus ostreatus Předín – buk, 1/2007 Hlíva ústřičná

Čirůvka fialová Lepista nuda Budíkovice, 12/2006 Čirůvka fialová

Opěnka měnlivá Kuehneromyces mutabilis Přeckov, 12/2006 Opěnka měnlivá

Třepenitka maková Hypholoma capnoides Heraltice, 12/2007 Třepenitka maková

Límcovka měděnková Stropharia Aeruginosa Benetice, 11/2006 Límcovka měděnková

Penízovka kuželovitá Collybia butyracea Studenec, 12/2007 Penízovka kuželovitá

Penízovka sametonohá Flammulina velutipes Třebíč, Ptáčovský žleb, 2/2007 Penízovka sametonohá

Opěnka měnlivá Kuehneromyces mutabilis Přeckov, 12/2007 Opěnka měnlivá

Strmělka mlženka Clitocybe nebularis Heraltice, 11/2006 Strmělka mlženka

Další fotografie:

Další fotografie

Další fotografie

Další fotografie

Další fotografie

Další fotografie

Další fotografie

Jste 5526. návštěvník. made by pija © 2006